• Dýmkový tabák - jak se vyrábí?

  20.1.2019

  Začnu trochu jinak, protože jsem zjistil, že ne vždy je ve světě jasné, jak se dýmka jako taková vlastně jmenuje. Koukněte níže, abyste věděli na co se ptát v daných zemích, když si chcete dát dýmku:

  • Amerika a Kanada - Hookah, Water Pipe, Hubby Bubbly
  • Arabské země - Shisha, Sheesha, Nargeela, Argeela
  • Jižní Afrika - Hubbly Bubbly, Okka pipe
  • Albánie a Chorvatsko - Lula, Lulava
  • Uzbekistán - Chillim
  • Maledivy - Gudugudaa

  Tak, stačilo k rekapitulaci a teď hurá na hlavní téma - jak se vlastně tvoří tabák do dýmky?

  Pokud disponujete strojem času, zjistíte, že v minulosti byl používaný pouze tabák. Později se kouření dýmky stalo luxusní záležitostí a lidé přemýšleli, jak přidat nějakou příchuť. První pokusy vedly k objevení medu nebo melasy.

  Pokud si říkáte, co to ta melasa vlastně je, tak nezoufejte. Po vycukernění řepy nebo cukrové třtiny zůstává mazlavý a lepkavý zbytek, který obsahuje asi 50% cukru. Můžete ji použít k výrobě likérů, lihu, droždí nebo právě tabáku do dýmek.

  V dnešní době je melasa stále jednou z hlavních ingrediencí tabáku. Pak už jen přidáte syrupy s příchutí, glycerin a nasekaný tabák. Jednoduché? Ani omylem! Pojďme se teda podívat, co se s tím vším dělá.

  Každý máme oblíbené jiné příchutě, ale jejich výroba je docela složitá. Syrupy s příchutí se vyrábějí chemickým nebo polochemickým procesem a je třeba dávat pozor, aby nebyly zdraví škodlivé. To je však pouze jedna část.
  Ta další je samotná alchymie výroby. Jak udělat chuť grepu? Uděláme to chemicky nebo přidáme extrakt z pravého grepu? Jaké příchutě smícháme dohromady? Ano, máme osvědčené druhy, ale taky nemůžeme sedět na zadku a cumlat palec s tím, že lidi zůstanou spokojení. Takže ano, je třeba vymýšlet stále něco nového a dobrého.

  Co tam máme dál. Myslím, že glycerin. Ne nitroglycerin, tak se nelekejte!
  Glycerin slouží jako zvlhčovač a je taky důvod, proč máme tak dobrý dýmec. Takže nebojte, do vzduchu nevyletíte.

  A poslední složka je tabák. Teda, poslední… Každopádně listy tabáku užírají pouze okolo 30% celkového koláče obsahu. Jak víme, čistý tabák obsahuje nikotin, dehet a silnou vůni. Jen abyste věděli, dnešní proces výroby promáchá a čistí tyto listy a tím je zbavuje většiny škodlivin. Přesto malá část zůstává. Po vysušení se to všechno naseká a jsme ready.

  Na co? No přece to všechno smíchat! Manuální způsob je určitě zábavný se vším tím hnětením a patláním. Ale velké množství tabáku se vám takhle brzy omrzí. Takže jsou na to skvělé stroje, které to za vás všechno udělají. Tím myslím vytvoření tabáku a zabalení. Naložení krabic v expedici skladu ještě roboti nedělají.

  Našel jsem i dvě zajímavá videa na YouTube, takže pokud umíte anglicky, koukněte se na jeden takový všeumělěcký stroj (LINK) a návštěvu tabákové firmy s ukázkou výroby (LINK). Pokud si tabák připravujete doma, nebojte se tabákové listy rozkrájet na velmi malé kousky, čím menší, tím lepší!

  Teď tedy víte, jak se tabák vyrábí. A věřím, že máte ještě větší chuť na skvělou dýmku. Takže hop na koště a přileťte za námi do Banyanu!

  Zpět